in

Çfarë të bëni kur një kandil deti ju djeg në ujë?

Koha e detiti dhe e plazhit ka ardhur, por teksa mund të freskoheni në ujin e kripur e të merrnin rreze nën diell, një problem shumë i madh për pushuesit në të gjithë botën është ai i mbrojtjes nga kandilët e detit.

Janë të rrezikshëm për të gjithë, e veccanërisht për fëmijët e vegjël, të cilët mund të marrin frikë ujin e të mos e preferojnë më plazhin pas kësaj traume që mund të pësojnë.

Por ka disa veprime që mund të bëni në rast se prekeni e digjeni nga një kandil deti.

Mos e fshini zonën e prekur me rërë, mos përdorni amoniak, qëndroni larg diellit.

Për shkak të rritjes së temperaturës së ujit, kripshmërisë së deteve bregdetare , pickimi i një kandili deti nuk sjell rreziqe të mëdha shëndetësore përveç se në rastet kur kemi të bëjmë me alergjikë.

Prandaj duhet shmangur larja në det nëse vini re se uji në atë zonë ka kandil deti.

Nëse jeni duke notuar në det dhe ju afrohet një kandil deti, mos filloni të notoni në një mënyrë të padisiplinuar dhe nervoz. Ju rrezikoni të goditeni më lehtë.

Në vend të kësaj, me ftohtësi, ju mund të arrini të mbani kandilin e detit në distancë.

Patjetër duhet të pajiseni me një xhel në rast të pickimit.

Lani zonën e prekur me ujë të detit, nëse është e mundur dezinfektojeni me sode buke.

Mos përdorni ujë të ftohtë, akull, uthull ose amoniak.

Shmangni largimin e fragmenteve të tentakulave me piskatore në vend që të përdorni duart tuaja në mënyrë që të mos prishni indet dhe të shkaktojë lirimin e toksinave të dëmshme.

Ju gjithashtu mund të zgjedhni për një kartë plastike, për shembull një kartë krediti, ose një thikë duke e përdorur atë jo në anën e tehut.

Mbuloni pjesën e dëmtuar me garzë mjekësore për të shmangur infeksionet e mëtejshme.

Në zonën e pickimit, për disa ditë, shmangni rrezet e diellit.

Nëse simptoma të tjera (si dhimbje koke, djersitje jashtë kontrollit, zbehje) kombinohen me dhimbje dhe parehati, kontaktoni mjekun.

Loading...

@joqalbania.com

LAJM I FUNDIT/Përleshje me thika, plagoset i riu në …

Bëhet paralajmërimi i frikshëm për 30 qershorin: Do të ketë luftë civile, do të ketë vëllavrasje