0
in ,

Shkencëtarët rindërtojnë fytyrat e të famshmëve të antikitetit nga Tutankhamuni te Jezusi

Kush nuk do të ishte kureshtar të shihte fytyrën e vërtetë të Jezusit, Tutankhamun apo të personazheve të tjerë të antikitetit? Për fat të mirë, aftësia jonë për të rindërtuar ngjashmërinë e njerëzve të vdekur gjatë, të njohur si rindërtimi i fytyrës, ka bërë përparim të jashtëzakonshëm në dekadat e fundit.

Falë një softueri të fuqishëm, studimeve të ADN-së dhe teknologjive të përparuara të tilla si printimi 3D, kufiri i gabimit në fytyrat e rindërtuara shkencërisht po bëhet gjithnjë e më i vogël. Rezultati është një sërë portretesh të jashtëzakonshme realiste të njerëzve që kanë jetuar mijëra vjet më parë.

Rindërtimi i fytyrës është një ekuilibër delikat mes shkencës dhe artit. Nëse kjo balancë prishet dhe qasja merr një drejtim në dëm të tjetrit, rezultati dështon. Zbuloni më poshtë rindërtimet e befasishme të fytyrave të njerëzve të famshëm dhe anonimë.

 

Loading...

@topchannel.tv

Ava ishte një grua e Epokës së Bronzit që jetonte 3,700 vjet më parë. Ajo u gjet në një varr të pazakontë për kohën e saj. Në vend që të varrosesj në tokë, si të tjerët, varri i Avas ishte gdhendur në shkëmb, gjë që tregon se ishte një person i rëndësishëm.

Aksident i rëndë në Tiranë – Vorë, humb jetën një pasagjere

11

11 gjëra të çuditshme që na ndodhin kur flemë gjumë